EkonomiKütüphane

Borsa Haram Mı? Borsa Kumar Mı?

Arkadaşlar merhaba her insanın inancı başkadır tüm inanışlara ve dinlere ayrı ayrı saygı duyuyorum ama bir müslüman olarak borsa konusunda bazı yanlışları düzeltmemiz gerekiyor. Kulaktan duyma bilgiler yerine araştırarak öğrenmek daha güzel olur diye düşünüyorum.

Borsada neredeyse tüm sektörlerden şirketler halka açılmış şekilde işlem görmektedir. Adı üstünde halka açılmak bu tabir çok önemli lütfen aklınızdan çıkartmayın.

Örnek vererek devam edeceğim bazı taşlar yerine daha güzel oturacak ilk örneği hayatın içinden vereyim.

Örneğin: Dükkan açacaksınız açacağınız dükkanın maliyeti 10.000 TL ama sizde bu para yok. Bir arkadaşınıza durumu anlattınız ve arkadaşınız size ortak olabileceğini söyledi ardından 5.000 TL karşılığında %50 oranında sizin açacağınız dükkana  ortak oldu. Bu dükkanı 100’e bölecek olasanız 50 Adet hissesi arkadaşınızın olacaktır çünkü dükkanın yarısı onun.

Düşünerek devam ediyoruz. Elinize 10.000 TL Alıp Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan ROKETSAN’a gidip ben buraya ortak olmak istiyorum derseniz ortak olabilir misiniz? Cevap vereyim HAYIR olamazsınız çünkü henüz halka açık değil. Peki imkanınız olsa ROKETSAN’ın bir ortağı olmak istemez misiniz? şahsen ben isterdim. Peki bu şirkete nasıl ortak olurum sorusunun cevabıdır BORSA.

Yine bir örnek vereyim; ASELSAN halka açık olarak yıllardır borsada işlem görüyor. Yukarda verdiğim örnek gibi ASELSAN’a ortak olmak isterseniz borsa yoluyla kolaylıkla ortak olabilirsiniz. Dükkan açmak ile BORSADA bir iş yerine ortak olmak arasında fark yoktur paranız ne kadarsa o kadar hisseye sahip olursunuz.

Borsa Kumar Mı?

Bu konu çok önemli borsa kumarhane değildir zaten ülkemizde kumarhane işletmek yasak. Düz mantık eğer kumarhane olsaydı zaten devlet kapatırdı. Kumar olmadığına ikna olmanız için örneğin; 1 Yıllık hava durumuna baktınız ve tarlaya patates ektiniz o sene patateste güzel verim olacağını ve iyi para  kazanacağınızı varsayarak bu işlemi yaptınız yani RİSK aldınız. İşte borsa da böyledir RİSK vardır sektör veya şirket büyür kazanırsınız yağmur yağar dolu vurur kaybedersiniz. Kaybedersiniz derken şirket batmazsa sıkıntı yok hisselerinizi kimse sizden zorla alamaz. Bazı arkadaşlar bu işi hiç öğrenmeden alış satış işlemi yapıyor tüm varlığını kaybediyor sonra sağda solda borsa kumardır diyor kendini hiç suçlu bulmuyor çünkü borsa oyun değil Yatırım yeridir. Siz dükkan açsanız 1 saat sonra kapatıp başka dükkan açar mısınız? İşi bilmeden al sat yapan kişinin borsaya kumar demesi kendini rahatlatma yöntemidir.

Kuranda Borsa Geçiyor Mu? Borsa ve Faiz

Arkadaşlar Borsa kelimesi Kuranda açık şekilde geçmez ama alışveriş ve faiz ile alakalı birçok ayet var. Yüce kitap Kuran’da ekonomi ile alakalı doğrudan faizin haram olduğunu birçok ayette görebilirsiniz örneğin:

  • Bakara Suresi, 278. ayet: Ey iman edenler, Allah’tan sakının ve eğer inanmışsanız, faizden artakalanı bırakın.

Buradan da anlayacağınız gibi faiz müslümanlara,inanmışlara apaçık haramdır ama borsa ile bu konu biraz karıştırılıyor.

Borsa bir şirkete ortak olmanın gerçekleştiği alandır. Hasta olunca hastaneye gideriz çünkü hasta tedavi alanı hastanedir borsa da beğendiğiniz halka açık şirketlere ortak olma yeridir. Bazı şirketler faiz ile işlemler yaparlar bunların araştırılıp bulunması gerekiyor eğer inanıyorum ben asla faize bulaşmam derseniz dataylı araştırma yaparak faiz içermeyen şirketinize ortak olabilirsiniz.

Şunu unutmamak gerekiyor ev almak için bankada kredi çekersiniz faiz vardır, dükkan için kredi çekersiniz faiz vardır, taksitle bir ürün almak istersiniz vade farkı adı altında faiz vardır. Yani faiz hayatımızın her yerinde vardır.

Borsa Haram Mı?

Gelelim ana konuya yukarıyı okuduysanız aklınızda mutlaka bazı düşünceler oluşmuştur. Borsaya haram demeden önce yukarda yazdıklarımı düşünün öyle karar verin. Ben faizin içinde yer alamam derseniz katılım şirketlerine yatırım yapabilirsiniz. Faizin dışında borsada haram olarak görebileceğiniz bir alan varsa buyrun yazın herkes öğrensin sakın alkol firması haramdır bankalar haramdır gibi düşünüp cevap yazmayın onların haram olduğunu düşünüyorsanız başka firmalara yaratırım yapabilirsiniz.

Çelişkide kalanlara biraz da olsa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Hoşçakalın.

Beni Twitter’dan @uzunvadecim Adresinden Takip Edebilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu