Kütüphane

Poşet Kanunu Hakkında Merak Edilenler

Poşetler İade Edilebilir mi?

1 ocak 2019 itibariyle marketlerde alışveriş sonunda verilen poşetler 25 kuruş karşılığında verilmeye başlandı. 2019 yılından itibaren ücretli olan poşetlerin geri iadesiyle alakalı olarak yaptığım araştırmalar neticesinde henüz tüketici yasasında bir karşılığı olmadığı için bu durum marketle sizin aranızdaki muhabbete bağlı gibi duruyor market isterse alabilir istemezse konu uzayabilir yakında bununla alakalı bir kanun yada açıklama yapılır.

Market Poşetlerinde Reklam Olur mu?

Bu konuda çok sorular soruldu son noktayı Çevre Şehircilik Bakan Yardımcımız Mehmet Emin Birpınar koydu diyebilirz Birpınar’ın NTV’ye yaptığı açıklamada market poşetlerinde yapılan reklamlara kesinlikle müsade edilmeyeceğini söyledi. Zaten parasını ödeyip aldığım üründe neden reklam yapayım ki ?

Poşet Paraları Nereye Gidiyor?

Çevre Şehircilik Bakan Yardımcımız Mehmet Emin Birpınar’ın açıklamalarına göre 15 kuruş bakanlık fonuna 10 kuruş markete gidecek marketler bu uygulamadan para kazanamayacak.

Fona Yatırılan Poşet Paraları Nerede Kullanılacak?

Çevre Şehircilik Bakan Yardımcımız Mehmet Emin Birpınar’ın açıklamalarına göre daha temiz bir çevre için çevre düzenlemelerinde kullanılacak,belediyelere gönderilerek çevre düzenlemeleriyle ilgili yerlerde harcanacak.

Hangi Poşetler Ücretli Olacak

Çevre Şehircilik Bakan Yardımcımız Mehmet Emin Birpınar Mikro poşetler diye adlandırılan manav reyonu poşetleri ücretli olmayacak bunun nedeni ise poşet sektöründe çalışan insanları madur etmemek ama ilerde ücretli olabilir dedi

Hangi Poşetler Ücretsiz Olacak?

1 Ocak itibariyle marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500350 milimetreden küçük poşetler ise ücretsiz olmaya devam edecek

Ayrıca, tekstil alışverişlerinde verilen çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan uzaktan satışlar dahil ücretsiz olmaya devam edecek.

Bakkallarda Poşet Ücretli Mİ?

Evet marketlerde olduğu gibi bakkallarda da poşet ücretli olacak ücret alınmazsa cezai işlem uygulanacak

Poşet Kanunu Maddesi?

Ek Madde 13-kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karrşılığı verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu